Od 2020 roku MediaStrefa udostępnia dla Państwa stanowisko gamingowe do korzystania z wirtualnej rzeczywistości.
Zapewniamy pełen dostęp do headset"u (googli VR), konsoli PS4 Pro, kamery i dużego telewizora HD wraz z kontrolerem DualShock.
Wkrocz do świata wirtualnej rzeczywistości i weź udział w pięciu wyjątkowych doświadczeniach PlayStation VR, takich jak:
- Londyński napad – przygotuj się do napadu, przeżyj ekscytującą ucieczkę, a potem wytrwaj podczas brutalnego przesłuchania, które postawi cię przed niemożliwym do podjęcia wyborem…
- Tajemnice oceanu – wyrusz na wyprawę jako podmorski badacz. Nurkuj w głębinach i podziwiaj otaczające cię podwodne życie.
- Wyprawa poszukiwawcza – podróżuj swoim pojazdem przez zdradliwą mgławicę. Przemierzaj kaniony, badaj kosmiczne wraki i walcz z nieprzyjaznymi stworzeniami podczas poszukiwań tajemniczego artefaktu.
- Saneczki VR – lawiruj między ruchem ulicznym, ślizgaj się pod ciężarówkami i poczuj ekscytację towarzyszącą nielegalnym wyścigom ulicznym, podczas których znajdujesz się kilka centymetrów nad asfaltem.
- Zbijak – dołącz do NAJWAŻNIEJSZEGO sportu przyszłości, w którym liczy się jedynie zwycięstwo. Osiągnij mistrzostwo i zniszcz swoich przeciwników: przetrwają tylko zwycięzcy.
Gry VR mogą wywoływać u niektórych graczy objawy choroby lokomocyjnej.
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi korzystania z gogli VR i wytycznymi odnośnie bezpieczeństwa i zdrowia.
Zasady korzystania z gogli VR (wirtualnej rzeczywistości):
- Z usługi VR mogą korzystać wyłącznie czytelnicy posiadający aktywną kartę biblioteczną.
- Użytkownik przed skorzystaniem z usługi zapoznaje się z Zasadami korzystania z gogli VR oraz odbywa podstawowe szkolenie z obsługi Playstation 4 Pro.
- Z konsoli podłączonej do gogli VR mogą korzystać dzieci od 12 lat po uprzedniej zgodzie opiekuna prawnego.
- Sprzęt VR może być użytkowany tylko w obecności bibliotekarza Czytelni Multimedialnej MediaStrefa.
- Bibliotekarze nie prowadzą indywidualnej opieki nad użytkownikiem, a jedynie służą pomocą przy obsłudze sprzętu i wyborze odpowiedniej gry.
- Użytkownik ponosi odpowiedzialność materialną za uszkodzenie lub zniszczenie urządzenia.
- Zabrania się konfiguracji urządzeń oraz instalowanie i uruchamianie innego oprogramowania.
- Bibliotekarz może odmówić wydania do użytku sprzętu, gdy oceni, że może być zagrożone zdrowie i bezpieczeństwo czytelnika lub innych osób korzystających z MediaStrefy.
- Godziny korzystania z VR ustalane są indywidualnie po kontakcie z pracownikami MediaStrefy.
- Po zakończeniu sesji gamingowej PS4 zalecamy 15-minutowy odpoczynek.
OSTRZEŻENIA DOTYCZĄCE ZDROWIA I BEZPIECZEŃSTWA UŻYTKOWNIKA VR
- Przed przystąpieniem do używania sprzętu VR każdy użytkownik zostaje poinformowany o przeciwskazaniach z korzystania z VR, takich jak: choroby serca, drgawki lub inne objawy epileptyczne, choroby układu nerwowego, zaburzenia psychiczne (np. stany lękowe lub zespół stresu pourazowego), schorzenia wpływające na zdolność bezpiecznego wykonywania aktywności fizycznych, a także w przypadku ciąży lub podeszłego wieku.
- Z gogli VR nie należy korzystać w przypadku choroby, zmęczenia, bycia pod wpływem alkoholu, środków odurzających, leków lub braku ogólnego dobrego samopoczucia, ponieważ mogą one przyczynić się do pogorszenia tego stanu lub wymiotów.
- Gogli należy używać przy zachowaniu higieny rąk, twarzy oraz włosów. Gogle nie mogą zostać udostępnione osobom cierpiącym na choroby zakaźne, schorzenia lub infekcje dotyczące oczu, skóry lub włosów.
- Należy zachować szczególną ostrożność i odległość od innych osób, ponieważ sesje gamingowe odbywają się na stojąco.
- W przypadku wystąpienia któregoś z niżej wymienionych objawów, należy poinformować o tym bibliotekarza i natychmiast przerwać sesję: drgawki, ruchy mimowolne, zawroty głowy, podwyższenie tętna, nagłe skoki ciśnienia krwi, utrata świadomości, atak paniki, napady lękowe, zaburzenia widzenia, zaburzenia równowagi, nudności, ból głowy lub oczu, objawy podobne do choroby lokomocyjnej lub jakiekolwiek inne niepokojące objawy.
- Objawy „choroby posymulacyjnej” (w tym ww.) mogą utrzymywać się przez kilka godzin po zakończeniu sesji. Jeżeli trwają zbyt długo lub nasilają się, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.
- Po sesji VR zalecamy nie prowadzić samochodu, jeździć na rowerze i wykonywać innych czynności wymagających równowagi i koordynacji.
- Po korzystaniu z VR można odczuwać bóle głowy, utratę równowagi drgawki, drgawki epileptyczne, utraty świadomości spowodowane przez jasne rozbłyski i wzory, rozkojarzenie.
- Urządzenie emituje fale radiowe, które mogą mieć wpływ na otaczającą elektronikę, m.in. rozruszniki serca. Jeżeli masz wszczepiony rozrusznik lub inne elektroniczne urządzenie medyczne, nie należy korzystać z zestawu VR bez uprzedniego skonsultowania się z lekarzem.
- Jeżeli podczas gry odczuwasz objawy z tym związane takie jak drętwienie, mrowienie, sztywność, duszność, mdłości należy przestać korzystać ze sprzętu i odpocząć na siedząco.
- Podczas korzystania z kontrolera należy go stabilnie i mocno trzymać, aby nie wypuścić go z rąk, co może być przyczyną obrażeń lub szkód materialnych.
- Po założeniu gogli VR użytkownik nie widzi otoczenia. Dlatego podczas sesji osoby postronne nie powinny wchodzić do strefy VR, ponieważ grozi to obrażeniami.
- Miejsko-Powiatowa Biblioteka w Świdniku nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek obrażenia i uszczerbki na zdrowiu oraz szkody materialne, wynikłe z niestosowania się do wyżej wymienionych punktów.