Deklaracja Dostępności
Deklaracja dostępności
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Świdniku zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklaracja dostępności dotyczy strony www.bibliotekaswidnik.pl.
- Data publikacji strony internetowej:
- Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Stan dostępności cyfrowej
Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Niedostępne treści
Niezgodność z załącznikiem
- W jednym filmie nie ma napisów.
- Niewielka część obrazków na stronie nie posiada tekstu alternatywnego (atrybutu alt). Wynika to z faktu, że grafiki mają charakter wyłącznie dekoracyjny i nie przekazują istotnych informacji. Mimo to, pracujemy nad tym, aby w przyszłości wszystkie elementy wizualne były odpowiednio opisane lub oznaczone jako dekoracyjne.
- Na stronie znajduje się wiele plików do pobrania. Nie wszystkie pliki są w pełni dostępne. Może w nich brakować nagłówków lub opisów alternatywnych do zdjęć, tabel, wykresów i grafik.
- W formularzach zaproponuj książkę i zapisz się do biblioteki online brakuje poprawnych oznaczeń etykiet pól formularzy.
Przygotowanie deklaracji dostępności
- Data sporządzenia deklaracji:
- Data ostatniego przeglądu deklaracji:
Deklarację sporządziliśmy na podstawie oświadczenia przedstawionego przez Firmę CONCEPT Intermedia, która zadeklarowała zgodność z wytycznymi WCAG 2.1 na poziomie AA. Zgodność została oceniona na podstawie walidatora: https://wave.webaim.org/report#/https://www.bibliotekaswidnik.pl/.
Skróty klawiszowe
- Tab – przeniesienie do kolejnego elementu na stronie
- Shift + Tab – przeniesienie do poprzedniego elementu
- PgUp – przewinięcie strony w górę
- PgDn – przewinięcie strony w dół
- Ctrl + + – powiększenie zawartości strony
- Ctrl + - – pomniejszenie zawartości strony
- Ctrl + 0 – przywrócenie normalnego rozmiaru strony
- Home – przejście na górę strony
- End – przejście na dół strony
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej można zgłosić do informatyka — mejlowo informatyk@bibliotekaswidnik.pl lub telefonicznie 751 28 04.
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Państwa o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Państwa żądaniu, zaproponujemy dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Państwa wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej dostępności cyfrowej, a Państwo nie zgadzają się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę macie Państwo prawo złożyć także, jeśli nie zgadzacie się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy w odpowiedzi na wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę złożyć można listownie lub mailem do kierownictwa naszej instytucji:
- Dyrektor biblioteki,
- Adres: ul. Niepodległości 13, 21-040 Świdnik,
- e-mail: info@bibliotekaswidnik.pl.
Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.
Można także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
Pozostałe informacje
Aplikacje mobilne
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna udostępnia następujące aplikacje mobilne:
Dostępność architektoniczna
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna, ul. Niepodległości13, 21-040 Świdnik
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Świdniku znajduje się na parterze budynku i posiada jedno główne wejście, dostępne bezpośrednio z poziomu przyległego chodnika.
Drzwi wejściowe są przeszklone otwierają się automatycznie za pomocą czujnika ruchu, co ułatwia dostęp osobom z ograniczoną mobilnością. Są one również odpowiednio szerokie, aby umożliwić swobodne przemieszczanie się osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.
Korytarz i hol biblioteki są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, umożliwiając swobodne poruszanie się.
Przy budynku znajduje się ogólnodostępny parking miejski z wydzielonym miejscem parkingowym dla osób niepełnosprawnych.
Toaleta dla użytkowników nie jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Brak jest informacji wizualnej/dotykowej/głosowej o rozkładzie pomieszczeń. W lokalu nie zastosowano urządzeń i innych środków technicznych do obsługi osób słabosłyszących. Nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
W MediaStrefie osobom z dysfunkcją wzroku udostępniamy na życzenie specjalne urządzenie-CZYTAK do odtwarzania książek mówionych, zapisanych na karcie pamięci wraz ze zbiorem ponad 3000 tytułów możliwych do odtworzenia.
Filia nr 1 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej, ul. Ratajczaka 7, 21-040 Świdnik
Filia nr 1 znajduje się na parterze budynku i posiada jedno główne wejście, dostępne bezpośrednio z poziomu przyległego chodnika.
Drzwi wejściowe są odpowiednio szerokie, aby umożliwić swobodne przemieszczanie się osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.
Przy budynku znajduje się ogólnodostępny parking miejski bez wydzielonego miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych.
Toaleta dla użytkowników nie jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Brak jest informacji wizualnej/dotykowej/głosowej o rozkładzie pomieszczeń. W budynku filii nie zastosowano urządzeń i innych środków technicznych do obsługi osób słabosłyszących. Nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego.
Na terenie filii istnieje możliwość poruszania się z psem przewodnikiem.
Filia nr 2 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej, ul. Piłsudskiego 3, 21-040 Świdnik
Filia nr 2 zlokalizowana jest na pierwszym piętrze pawilonu handlowo-usługowego, nie posiada podjazdu dla osób niepełnosprawnych.
Korytarz oraz pomieszczenie filii są dostępne dla osób niepełnosprawnych wyłącznie z osobą asystującą, pomagającą pokonać schody.
Budynek posiada wyznaczone miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych na parkingu ogólnodostępnym.
Toaleta nie jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Brak jest informacji wizualnej/dotykowej/głosowej o rozkładzie pomieszczeń. W lokalu nie zastosowano urządzeń i innych środków technicznych do obsługi osób słabosłyszących.
Na terenie filii istnieje możliwość poruszania się z psem przewodnikiem. Nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego.
Filia nr 3 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej, ul. Gen. Maczka 3, 21-040 Świdnik
Filia nr 3 znajduje się w wolnostojącym, parterowym budynku i posiada jedno główne wejście, niedostępne bezpośrednio z poziomu przyległego chodnika.
Drzwi wejściowe są odpowiednio szerokie, aby umożliwić swobodne przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym, ale wejście do biblioteki utrudnia wysoki stopień schodka.
Pomieszczenie filii jest dostępne dla osób niepełnosprawnych wyłącznie z osobą asystującą, pomagającą pokonać schodek.
Budynek nie posiada wyznaczonego, dedykowanego miejsca parkingowego dla osób z niepełnosprawnościami, bezpośrednim sąsiedztwie filii znajduje się ogólnodostępny parking, który może być wykorzystany przez osoby z ograniczoną mobilnością.
Toaleta dla użytkowników nie jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Brak jest informacji wizualnej/dotykowej/głosowej o rozkładzie pomieszczeń. W budynku filii nie zastosowano urządzeń i innych środków technicznych do obsługi osób słabosłyszących. Nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego.
Na terenie filii istnieje możliwość poruszania się z psem przewodnikiem.
Filia oferuje usługę Książka na telefon dla osób niepełnosprawnych.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
W budynkach nie ma pętli indukcyjnych. Brak jest również możliwości skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego w kontakcie z biblioteką za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej np. przez komunikator.