Co to jest Dyskusyjny Klub Książki?
To grupa osób, które spotykają się, aby porozmawiać o książkach. Dyskusyjny Klub Książki (DKK) działa od stycznia 2007 r. Przesz 10 lat działał przy filii nr 4 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Anny Kamieńskiej w Świdniku we współpracy z Instytutem Książki. Obecnie Klub spotyka się w Czytelni multimedialnej MediaStrefa w Bibliotece Głównej (ul. Niepodległości 13).
Spotkania odbywają się kilka razy w roku, a udział w nich jest nieobowiązkowy. Pomysł uczestnictwa w takich spotkaniach adresowany jest do osób w każdym wieku, wielbicieli czytania i tych, którzy z różnych przyczyn rzadko sięgają po książkę. Dyskusje są bardzo ciekawe, zachęcają do refleksji nad ludzką naturą, przeżyciami bohaterów literackich i własnymi.
Tematem rozważań są książki polskich i zagranicznych autorów. Klubowicze i koordynator DKK wybierają je spośród nowości wydawniczych, przekazanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Lublinie oraz z zasobów własnych biblioteki. Projekt „Dyskusyjne Kluby Książki” ma na celu zachęcanie ludzi do aktywnego udziału w życiu literackim społeczności. Instytut Książki w Warszawie finansuje spotkania autorskie i książki dla DKK.
Od 2018 roku nasz Oddział dla Dzieci biblioteki głównej zaprasza młodzież na spotkania młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, również działającego pod patronatem Instytutu Książki.
Klubowiczem może zostać każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań. Najważniejsza jest pasja czytania, ochota na rozmowę o tym co czytamy, a także chęć poznawania nowej literatury.
Dzięki DKK gościli u nas tacy pisarze jak: Marta Fox, Beata Ostrowicka, Barbara Kosmowska, Stefan Chwin, Hanna Kowalewska, Daniel Odija, Jacek Dehnel, Stefan Darda, Katarzyna Enerlich, Krzysztof Koziołek, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Marcin Wroński, Sławomir Koper, Jacek Fedorowicz, Jerzy Kisielewski i wielu innych.
Spotkania DKK:
- są dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o książkach
- klubowicze mogą zapoznać się z nowymi autorami i gatunkami literackimi
- na spotkaniach mogą podzielić się swoimi wrażeniami z przeczytanej lektury
- uczestnicy nie muszą prowadzić poważnych dyskusji literackich ani znać się na literaturze
- moderator grupy nie musi znać się na literaturze
- jest to doskonały sposób na poznanie nowych ludzi oraz świetna zabawa
- optymalna wielkość grupy to 2-12 osób
- spotkania mogą odbywać się w dowolnym miejscu (biblioteka, szkoła, bar, dom jednego z uczestników)
- nie mają ściśle ustalonej formy
- mogą być nieformalne lub uprzednio przygotowane
- mogą być prowadzone przez moderatora albo przez członków klubu
ABC DKK:
http://instytutksiazki.pl/kluby-ksiazki,6,abc-dkk,10.html
Informacja kontaktowa:
-
telefon: 81 721 24 08 (wewn. 26)
- e-mail: dzieci@bibliotekaswidnik.pl