To była niesamowita NOC BIBLIOTEK 2023!
MediaStrefa stała się miejscem niezwykłego audiowizualnego spektaklu zatytułowanego „Morze Absurdu”. Sala została przemieniona w niekonwencjonalną przestrzeń, dekoracje imitujące morskie fale, meduzy, glony i inne elementy oceanicznej flory oraz fauny tworzyły atmosferę tajemniczego podwodnego świata. Za pomocą świateł udało się zwizualizować promienie słoneczne przenikające pod taflą wody, rzutnik i elementy dekoracyjne zobrazowały pływające wewnątrz „Morza Absurdu” morświny, walenie i żółwie. Równocześnie z otaczającą widzów wizualizacją odbył się pokaz filmu „Żółta Łódź Podwodna” z 1968 roku, z Beatlesami w rolach głównych. Przygotowano dużą ośmiornicę, która „strzegła” skarbu - drewnianej pirackiej skrzyni pełnej cukierków, łakoci oraz książek Paula McCartney’a z cyklu „Przedziadku”, przeznaczonych dla zebranych w sali dzieci i młodzieży. Przecież Absurd nie czytać! Bibliotekarz przebrał się w Lennonowski strój Sierżanta Pieprza, budując atmosferę przygody. Sprawił przy tym wrażenie, że widzowie faktycznie płyną przez Morze Absurdu pod dowództwem kapitana okrętu podwodnego. Dzieci i młodzież były pod ogromnym wrażeniem nietuzinkowej wizualizacji i filmu.
W Oddziale dla dorosłych było mega absurdalnie, zaskakująco i przezabawnie! Dryfowanie w oparach absurdu zakończyło się konkursem z absurdalnymi nagrodami: figa z makiem, trele morele i tere-fere kuku trafiły do osób, które zaprezentowały niekonwencjonalne fragmenty poezji, literatury oraz zaprezentowały go w oryginalny sposób.
Po Absurdalnym Salonie Literackim odbył się wspaniały koncert. Popis muzyczny zaprezentował Sebastian Kozub - wybitny wiolonczelista. Czytelnicy wypożyczali książki przy muzyce na żywo: suita na wiolonczelę solo Benjamina Brittena, i absurdem byłoby nie czytać!
W Oddziale dla dzieci i młodzieży odbyły się rodzinnie kalambury językowe „Smok przez płot”. Zadaniem uczestników spotkania było pokazywanie, rysowanie i odgadywanie znaczeń słów, zwrotów nie tylko po polsku. Łamańce językowe po hiszpańsku i francusku wywołały mnóstwo śmiechu. Dla młodzieży Oddział dla dzieci i młodzieży zaproponował warsztaty językowe „Z polskiego na nasze”. Zadaniem młodych czytelników było napisanie tekstu, który będzie przekładem dawnego utworu, z wykorzystaniem słów młodzieżowych, memów i slangu.
Filia nr 1 MPBP przygotował dla młodzieży wydarzenie ph. ,,Absurd nie czytać mang”.Wydarzenie wyszło daleko po za mury biblioteki. Przyjechała młodzież z Zamościa, Puław i Lublina. Gościem specjalnym była Yatta Lublin – największy w Polsce sklep z mangami i anime. Młodzież piękna, kolorowa, pełna energii opowiadała o pasji do Japonii i czytania mang. Maskotki Fiołek, Azutto, Marian i Andrzej pozowali do selfi. Nasi goście Aleksandra i Dominika wprowadzili uczestników w świat komiksów, różnorodności i specyfiki azjatyckiej literatury. Specjalnie na to wydarzenie przygotowaliśmy przypinki – przedmiot pożądania młodych fanów mangi.
Filia nr 2 MPBP przygotowała wydarzenie ph. „Absurd nie czytać o Świdniku”. Spotkanie adresowane było do wielopokoleniowej grupy czytelników połączone z prezentacją starych i nowych zdjęć Świdnika oraz literatury dotyczącej Świdnika. Rozmowy, dzielenie się wspomnieniami i spostrzeżeniami na temat miasta – to wszystko sprawiło, że można było udać się w prawdziwą podróż w czasie.
Filii nr 3 i nr 4 MPBP przygotowała warsztaty makramy dla początkujących. Uczestnicy odbyli fascynującą podróż po świecie kreatywności i tradycji wyplatania. Warsztaty okazały się doskonałą metodą na zrelaksowanie się, wyciszenie umysłu i uspokojenie myśli. Praca nad makramowymi lampionami dała olbrzymią satysfakcję, a efekt pracy własnych rąk ucieszył nawet największych sceptyków robótek ręcznych.
Naszym działaniom patronatu medialnego udzielił Głos Świdnika.
Biblioteka otwarta była do po godziny 22.