M-PBP w Świdniku przystąpiła do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących-Edycja 2017" finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix". Dzięki temu projektowi mamy nadzieję, że nasza Czytelnia multimedialna-MediaStrefa stanie się bardziej dostępna dla osób z dysfunkcją wzroku.
Dla Państwa wygody wprowadzamy możliwość nagrania utworów na Czytaka po wcześniejszym kontakcie z Czytelnią (751 28 04 wewn.24) lub wysłaniu zamówienia na e-mail : informatyk@bibliotekaswidnik.pl wpisując sygnatury wybranych książek (wykaz znajduje się w załączniku poniżej).
Katalog zawiera wszystkie cyfrowe książki mówione nagrane przez Stowarzyszenie "Larix" dla osób niewidomych i słabowidzących.
Obecnie katalog zawiera 4058 pozycji.
Zbiór ten jest systematycznie uzupełniany dzięki działalności Stowarzyszenia Larix.
katalog ksiazek mowionych wg tytułu
Wykaz książek według tytułu
katalog ksiazek mowionych wg autora
Wykaz książek mówionych według autora
katalog ksiazek mowionych wg sygnatury
Wykaz książek mówionych Stowarzyszenia Larix według sygnatury
Aktualizacja katalogu książek Czytaka z dnia 07.07.2025 r.
Czytak Plus to w pełni przystosowany do potrzeb osób niewidomych odtwarzacz, który rozmiarami przypomina średniej wielkości telefon komórkowy (115 gram) i jest prosty w obsłudze.
Zalety urządzenia:
-
posiada smycz, która ułatwi korzystanie z niego w każdym miejscu.
-
jest zasilany z wewnętrznego akumulatora lub zasilacza służącego jednocześnie jako ładowarka
-
posiada wbudowany głośnik i wejście na słuchawki, dzięki któremu można je podłączyć do sprzętu audio
- posiada wbudowane radio FM
-
posiada pamięć wewnętrzną, wejście na karty SD, złącze USB, wejście na mikrofon, oraz wbudowany dyktafon
-
przemieszcza się pomiędzy odcinkami lub zapisanymi książkami
-
umożliwia zwalnianie oraz przyspieszanie tempa nagrania
-
przewija nagranie
-
umożliwia zatrzymanie nagrania wraz z umieszczeniem w tym miejscu „zakładki”
-
odtwarza muzykę, książki i słuchowiska zapisane w formacie mp3, DAISY-formacie Czytaka, a dzięki syntezatorowi mowy Ivona odczytuje również pliki tekstowe
Niewidomi i słabowidzący czytelnicy Biblioteki będą mogli wypożyczać książki wraz z Czytakiem (w skład urządzenia wchodzi instrukcja obsługi i ładowarka). Bibliotekarz nagrywa na urządzenie wybrane przez użytkownika tytuły, po czym nagrywamy je na urządzenie i następnie wypożyczamy czytelnikowi na okres nie dłuższy niż 60 dni.
W obecnej chwili Czytelnia posiada 6 takie urządzenia.
Czytaka mogą wypożyczać do domu wyłącznie osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu wzroku, na zasadach określonych w regulaminie.