„…W sercu, w ogniu, w ciszy. Historia Edmunda Malinowskiego – dowódcy Plutonu Głuchoniemych AK” – to tytuł najnowszego filmu dokumentalnego wyprodukowanego przez Fundację Filmową CO SIE MOVIE. Obraz w reżyserii Bartłomieja Grzegorczyka przedstawia niezwykłą historię Edmunda Malinowskiego, dowódcy plutonu głuchoniemych, który brał czynny udział w Powstaniu Warszawskim.
Film zostanie wyemitowany 11 lutego 2025 r. o godzinie 17 z okazji rocznicy powstania Armii Krajowej (14 lutego 1942 r.), a słowo wstępne wygłosi Paweł Skrok - pracownik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Po filmie przewidziana jest dyskusja z reżyserem.
Żołnierze tego wyjątkowego oddziału byli wysportowani i wspierali powstańców, wykonując szereg kluczowych zadań – od usuwania gruzów, przez działania saperskie i sanitarne, po transport zaopatrzenia i pełnienie służby wartowniczej. Dzięki ścisłej współpracy z osobami słyszącymi, mimo trudnych warunków, wszyscy członkowie plutonu przeżyli walki.
Twórcy filmu podążają śladami Edmunda Malinowskiego, odwiedzając miejsca związane z jego życiem i działalnością. W produkcji wypowiadają się liczni eksperci oraz członkowie rodziny bohatera, którzy przybliżają zarówno jego losy, jak i mniej znane epizody z historii Powstania Warszawskiego.
Zapraszamy do odkrycia tej niezwykłej opowieści o odwadze, poświęceniu i sile ludzkiego ducha...
Bartłomiej Grzegorczyk jest autorem licznych projektów multimedialnych, w tym ponad 60 prac Instytutu Pamięci Narodowej (Biuro Edukacji Narodowej IPN, Biuro Współpracy Międzynarodowej, Archiwum IPN oraz Oddziałów terenowych (Warszawa, Lublin). Są to głównie projekty promujące działalność wydawniczą IPN, animacje i spoty związane z promocją wystaw, spotkań autorskich i konferencji naukowych, realizacją projektów edukacyjnych, jak również etiudy, teledyski, reportaże historyczne, krótkie formy dokumentalne, wideo felietony, wykorzystywane do działań edukacyjnych i promocyjnych IPN w czasie spotkań otwartych, bądź prezentowanych na tradycyjnych nośnikach reklamy np. w tramwajach, metrze, PKP ICC oraz telewizji. Wśród nich należy wyróżnić projekt animacji promującej Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”, filmy edukacyjne takie jak: „Armia Krajowa - armia inna niż wszystkie" czy spoty promujące wystawy o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym: „Wojna światów 1920" w związku z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej 1920 r., „Pakt zbrodniarzy" w ramach 83. rocznicy podpisania Paktu Ribbentrop-Mołotow czy »Ramię krzep – Ojczyźnie służ«. 135 rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce”. Prace były emitowane m. in na XVII Festiwalu Polonijnym Losy Polaków, na Zamku Królewskim w Warszawie w czasie inauguracji projektu IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” oraz Kongresie Pamięci Narodowej na PGE Narodowy (13–15 kwietnia 2023 r., ). Bartłomiej Grzegorczyk współpracował Zarządem Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność”, Fundacją Ruchu Solidarności Rodzin oraz Stowarzyszeniem Wspólnota Polska Oddział w Lublinie przy realizacji reportaży historycznych i filmów promocyjnych. Dla Fundacji Advocata Nostra zrealizował film dokumentalny pt. „Święci w dziejach narodu Polskiego", przedstawiający sylwetki 6 osób, kanonizowanych przez Kościół katolicki, którzy w istotny sposób zapisali się w dziejach państwa polskiego.