Zapraszamy na otwarcie wystawy obrazów i kolaży autorstwa kieleckiego artysty Leszka Nicińskiego. Wernisaż przedstawi fenomen muzycznej twórczości brytyjskiego zespołu The Beatles, poprzez kolaże, fotosy grupy, portrety poszczególnych jego członków.
Całość wystawy będzie tworzyć przemyślaną wizję zaczerpniętą z legendarnego plakatu załączonego do albumu The Beatles z 1968 roku, znanym również jako Biały Album. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć jak sztuka wizualna może oddać ducha muzyki The Beatles.
Nasza biblioteka, jak i Fan Club The Beatles w Lublinie - Reaktywacja Polska serdecznie zaprasza do galerii biblioteki (ul. Niepodległości 13) na ciekawe artystyczne wydarzenie przy dźwiękach Beatlesowskich melodii z gramofonu 8 grudnia o godzinie 17.
Wystawa czynna do do 29 grudnia.
Leszek Niciński - Autoportret artysty
Urodził się w 1948 roku, w Ziębicach na Dolnym Śląsku, w miejscu ważnym dla kultury polskiej, ponieważ tutaj właśnie, w Opactwie henrykowskich Cystersów napisano pierwsze polskie zdanie w Księdze henrykowskiej. Otoczony zewsząd polami, lasami pełnymi ptaków i zwierząt, kwitnącymi łąkami, swoje zainteresowania kierowałem w stronę nauk przyrodniczych.
Perswazje rodziców sprawiły, że po 7-Ietniej podstawówce złożyłem papiery do wrocławskiego Liceum Plastycznego, w którym naukę rozpocząłem we wrześniu 1962 roku..
Jest uzależniony od sztuki: „nie umiem żyć bez słuchania muzyki, czytania poezji, literatury pięknej, bez oglądania malarstwa. Jestem zafascynowany ambitnym kinem, teatrem... Jestem ekologiem, pacyfistą. Nie toleruję chamstwa, przemocy, spóźnialstwa. Jestem...”
Jest mężem, ojcem dwóch córek, dziadkiem trojga wnucząt.
Od 1976 roku, wraz z żoną i córką Agatą zamieszkali w Kielcach, gdzie w 1978 urodziła się moja druga córka, Katarzyna. W Kielcach uczestniczy równieź w życiu kulturalnym miasta przez udział w wystawach i przeglądach plastyki kieleckiej. W latach 1988 - 2014 byłem nauczycielem malarstwa, rysunku oraz kompozycji z liternictwem w kieleckim Liceum Sztuk Plastycznych. Jest członkiem ZPAP i posiadaczem Złotej Odznaki. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych na całym świecie.
Jak samo mówi- dużo muzyki słucha podczas pracy, kiedy siedzę przy sztalugach, zazwyczaj jest to klasyka, jazz, blues, ostry rock, również folk. często wraca do muzyki ludowej.
„W latach mojej młodości, kiedy w drugiej klasie liceum plastycznego we Wrocławiu koleżanka dostała ze Stanów małą płytę z czterema piosenkami The Beatles, „katowaliśmy” tę płytę na każdej długiej przerwie - głośno na adapterze „Bambino” - i złapaliśmy bakcyla „Beatlemanii”, Tej muzyki szukaliśmy w Radio Luxemburg, potocznie zwanym „LUXY”, zagłuszanej zakłóceniami, szumami, trzaskami lub w Radio Wolna Europa z czeskim komentarzem... Z czasem Lucjan Kydryński w audycji „Rewia piosenek” zaczął puszczać wybrane kawałki zespołu Thr Beatles. O kupnie ich płyty mogliśmy tylko marzyć. Chcąc się z „Beatlesami” utożsamić, zapuściliśmy dłuższe włosy, co spotkało się z brutalnym sprzeciwem nauczycieli. Z tego powodu dziesięcioro z nas, w tym jedna dziewczyna, powtarzało czwartą przedmaturalną klasę - jak w fi lmie „ Yesterday” Jarosława Piwowarskiego. Jak już w kinie pojawił się film „A hard day’s night” opowiadający o jednym dniu z życia najpopularniejszej grupy muzycznej świata - The Beatles - to wielokrotnie jeździłem tramwajem z moimi przyjaciółmi na ten fi lm do, największego wtedy kina w Polsce, „Gigant” we Wrocławiu, mieszczącym się wtedy w Hali Ludowej”.