Zapraszamy serdecznie na Przegląd Filmowy dla Młodzieży – BiblioTykejszyn 2023, gdzie będziemy prezentować fascynujące produkcje z różnych zakątków świata, ukazujące różnorodność kultur i stylów życia.
Celem naszych spotkań jest nie tylko dostarczanie emocji poprzez świetne filmy, ale także budowanie mostów komunikacyjnych między młodymi ludźmi z różnych państw, sprzyjając wzajemnemu zrozumieniu i tolerancji. Każdy film, który prezentujemy, to okazja do rozmowy i refleksji nad wartościami, które łączą ludzi, niezależnie od ich pochodzenia czy kultury. Zapraszamy do wspólnego odkrywania świata przez sztukę filmową.
27-29 XI 2023, godz. 10-18, MediaStrefa
Filmową podróż rozpoczynamy odnajdywaniem korzeni i wartości rodzinnych.
Dzień pierwszy to dzień pod hasłem RODZINA, podczas którego zgłębimy różne perspektywy życia rodzinnego na całym świecie poprzez wyjątkowe produkcje filmowe.
Dzień drugi poświęcony jest tematyce WALKI. Obejrzymy filmy ukazujące różne aspekty walki – zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne – które kształtują charaktery bohaterów i inspirują do przezwyciężania trudności.
Nadszedł dzień ZWYCIĘSTWA! Trzeciego dnia naszego przeglądu, skupimy się na filmach ukazujących triumfy, zarówno jednostek, jak i społeczeństw. Przekroczymy granice, odkrywając inspirujące historie osiągnięć i sukcesów.
Zapraszamy do wspólnego odkrywania bogactwa ludzkich doświadczeń. Niech tematyczne dni w naszym Przeglądzie Filmowym dla Młodzieży staną się okazją do refleksji nad własnymi wartościami i budowania mostów porozumienia między kulturami.
Program:
BiblioTykejszyn 2023 -przegląd filmowy dla młodzieży
DZIEŃ I: RODZINA /27 listopada 2023
godz. 10:00 – 11:40
Dama w vanie (2015), reż. Nicolas Hytner, produkcja: Wielka Brytania,
100 minut, 12+BBFC
Oparta na prawdziwych wydarzeniach poruszająca historia przyjaźni dwojga ludzi, która na zawsze zmieniła ich życie. Pojawienie się ekscentrycznej starszej pani w jednej z eleganckich dzielnic Londynu budzi niepokój jej mieszkańców. Panna Shepherd mieszka bowiem w vanie, którego, jak twierdzi, zaparkowała "tymczasowo" na podjeździe domu Alana Bennetta. Spędziła tam kolejnych 15 lat.
Z każdym dniem relacje tych dwojga zacieśniają się, przechodząc powoli w prawdziwą przyjaźń.
godz. 11:50 – 13:50
Hotel Marigold (2011), reż. John Madden, produkcja: Wielka Brytania, USA, Zjednoczone Emiraty Arabskie, 119 minut, 12+BBFC
Siedmioro brytyjskich emerytów, skuszonych folderem reklamowym, rusza w podróż do Indii.
Na miejscu okazuje się, że luksusowy hotel daleko odbiega od przedstawionej w broszurce wizji.
Nie zrażeni starsi państwo biorą jednak sprawy w swoje ręce. Przyjaźń i uczucia rozkwitają poruszając serca w najbardziej nieoczekiwany sposób. W końcu odkrywają, że życie i miłość można rozpocząć
w każdym wieku - trzeba tylko cieszyć się dniem dzisiejszym i nie rozpamiętywać przeszłości.
godz. 14:00 – 15:55
Minari (2020), reż. Lee Isaac Chung, produkcja: USA, 115 minut, 12+BBFC
W pogoni za amerykańskim snem Jakob Yi (Steven Yeun) przeprowadza swoją rodzinę z Kalifornii
do sielskiego Arkansas. Jego marzeniem jest stworzyć własną farmę, której plony mogłyby zaopatrywać okolicznych koreańskich sklepikarzy. Pozostali członkowie rodziny nie są zadowoleni
z przenosin, zwłaszcza, gdy okazuje się, że ich nowy dom ma… kółka i jest tak wątły, że może sobie nie poradzić z nawiedzającymi okolicę tornadami. Jakby tego było mało, do rodziny dołącza nieco szelmowska babcia z Korei. Choć nie pachnie tak jak powinna, a jej metody wychowawcze są dość dziwaczne, na przekór wszystkiemu, nawiązuje nić porozumienia z 6-letnim niesfornym Davidem,a pozostałych członków rodziny uczy, jak tworzyć nową więź z Ameryką, pielęgnując równocześnie własną tradycję.
DZIEŃ II: WALKA /28 listopada 2023
godz. 12:00 – 13:30
Kobieta idzie na wojnę (2018), reż. Benedikt Erlingsson, produkcja: Francja, Islandia, Ukraina, 96 minut, 12+CEDE
Halla mieszka w małym miasteczku i na co dzień jest dyrygentką lokalnego chóru. Nikt nie podejrzewa, że zawsze uśmiechnięta i pełna pozytywnej energii Halla po godzinach prowadzi drugie życie. Ukrywając się pod pseudonimem "Kobieta z Gór", niczym superbohaterka wypowiada walkę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla islandzkiego środowiska.
godz. 13:40 – 15:40
Nadzwyczajni (2019), rez. livier Nakache, Éric Toledano, produkcja: Francja,
119 minut, 12+DEDE
Bruno i Malik są przyjaciółmi, którzy już od dwudziestu lat pomagają “trudnym” dzieciom i młodzieży. Pomimo wspólnej pracy łączy ich wieloletnia przyjaźń, stanowiąca dowód na to, że to nie podobieństwo charakterów a wspólne wartości zbliżają ludzi. Stworzona przez nich organizacja wolontariuszy ma na celu wspieranie dzieci z autyzmem, dla których społeczna adaptacja stanowi wyjątkowe wyzwanie. Prowadzone przez bohaterów ośrodki mają charakter non-profit, co oznacza, że o ich istnieniu decydują przeznaczane przez sponsorów darowizny. Nie zważając na trudności, mężczyźni dokładają wszelkich starań, aby pozyskać niezbędne do funkcjonowania fundusze. Pewnego razu przychodzi im zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem. Przyszłość ośrodków staje pod znakiem zapytania, kiedy ich poczynaniom zaczyna przyglądać się Inspektorat Opieki Społecznej. Przyjaciele są gotowi zmierzyć się z bezwzględnym systemem, żeby nie dopuścić, aby o losach ich podopiecznych decydowali nieodpowiedni ludzie.
godz. 15:50 – 17:25
Belfast (2021), reż. Kenneth Branagh, produkcja: Wielka Brytania,
94 minuty, 12+BBFC
Podczas gdy cały świat świętuje lądowanie misji Apollo 11 na Księżycu, Belfast zamienia się w sierpniu 1969 roku w strefę wojny między dwiema frakcjami o kwestię przynależności Irlandii Północnej do Wielkiej Brytanii. Obserwujemy wydarzenia z perspektywy trzypokoleniowej protestanckiej rodziny wynajmującej dom na jednym z miejskich osiedli, a zwłaszcza przez pryzmat wyobraźni dziewięcioletniego Buddy’ego, który nie bardzo wie, z jakiego powodu jego sąsiedzi z dnia na dzień zamienili się w krzyczący tłum podpalający okoliczne domy. Chłopak rozumie, że jest świadkiem bardzo ważnych wydarzeń, które wpłyną na jego przyszłe życie, ale nie potrafi przejąć się nimi tak mocno, jak brakiem zainteresowania ze strony szkolnej koleżanki. Nie wspominając już nawet o fakcie, że jego rodzice zdają się na poważnie rozważać wyprowadzkę do Anglii albo hen daleko za ocean. Buddy próbuje odnaleźć odwagę do przetrwania tych niepokojów w wewnętrznej sile matki, pozytywnym nastawieniu ojca i życiowych lekcjach zasłyszanych od dziadków.
DZIEŃ III: ZWYCIĘSTWO /29 listopada 2023
godz. 10:00 – 12:10
Czarne bractwo. BlacKkKlansman (2018), reż. Spike Lee, produkcja: USA,
128 minut, 15+BBFC
Jest początek lat siedemdziesiątych, a Ron Stallworth (John David Washington) jest pierwszym czarnoskórym detektywem, który służy w Departamencie Policji w Colorado Springs. Zdeterminowany, by wyrobić sobie nazwisko, Stallworth odważnie decyduje się na niebezpieczną misję: infiltracje Ku Klux Klanu. Razem z kolegą Flipem Zimmermanem (Adam Driver) tworzą grupę, której udało się przeniknąć do struktur Ku Klux Klanu. Udowodnili rasistowskie działania organizacji, uniemożliwili dokonanie zamachu, w którym mieli zginąć ludzie.
godz. 12:20 – 14:40
King Richard: Zwycięska rodzina (2021), reż. Reinaldo Marcus Green,
produkcja: USA, 139 minut, 12+BBFC
Richard Williams nie miał w życiu łatwo – dorastał w świecie, w którym czarny kolor skóry oznaczał z założenia bycie gorszym, niezależnie od pasji czy talentu. Trudno zatem się dziwić, że desperacko chce, żeby jego dzieci stały się kimś i zyskały posłuch na świecie. W przeciwieństwie do wielu myślących podobnie do niego rodziców, którzy po latach starań muszą zadowolić się wyłącznie świadomością, że wychowali dzieci na dobrych ludzi. Richard zabiera się za wykonywanie swego ambitnego planu jeszcze przed narodzinami córek, Venus i Sereny, które staną się w przyszłości jednymi z najbardziej znanych tenisistek w historii sportu. Następnie, niezależnie od sytuacji, Richard wchodzi oknami wszędzie tam, gdzie zamknięto przed nim drzwi, ignoruje lekceważące uwagi białych komentatorów i trenerów, popycha swe córki do przekraczania kolejnych fizycznych i mentalnych barier. W końcu udaje mu się osiągnąć swój cel, ale jedynie od widza zależy ocena drogi, którą przeszedł w tym czasie.
godz. 14:50 – 16:50
Debiut (2020), reż. John Leguizamo, produkcja: USA, 117 minut, 15+CEDE
Akcja filmu "Debiut" rozgrywa się w 1998 roku w Miami. Tamtejszemu społeczeństwu doskwiera bieda i dla ludzi życie w panujących warunkach jest niebywale trudne. W takich okolicznościach dla młodych ludzi zdaje się być jedna droga do wzbogacenia się - kryminalna. Prawdopodobnie losy młodzieży potoczyłyby się z czasem po równi pochyłej, gdyby nie pojawienie się w miejscowej szkole nowego nauczyciela - Martineza. Ma prawdziwy talent do przekonywania i bardzo szybko znajduje wspólny język ze swoimi podopiecznymi. Nauczycielowi udaje się nauczyć swych uczniów ich gry w szachy, która niespodziewanie urzeka ich i wciąga. Teraz myślą tylko o różnych strategiach, a nie o przestępczym elemencie otaczającego świata. Martinez, dostrzegając postępy swoich zawodników, jest przekonany, że uda im się zdobyć mistrzostwo. Ale czy szachy naprawdę mogą zmienić przyszłość nastolatków żyjących w przestępczym środowisku?