14 grudnia podczas uroczystości upamiętnienia 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego oraz strajków studenckich odbędzie się projekcja nowego filmu Grzegorza Linkowskiego w galerii biblioteki.
Leszek Gorgol, uczestnik strajków studenckich i działacz NZS, postanowił po 40 latach odnaleźć lubelskiego taksówkarza, który bezinteresownie, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., jeździł ze studentami, żeby informować i ostrzegać przed mającymi nastąpić represjami ludzi Solidarności i opozycji. Odnajdują się świadkowie tych napiętych godzin sprzed wprowadzenia stanu wojennego i odwiedzają najważniejsze miejsca wydarzeń z tamtej nocy: miejsce ataku ZOMO na zarząd regionu Solidarności, miasteczko akademickie, dworzec PKP, okolice komendy milicji i komitetu PZPR... Rozmowy o strajku w Świdniku... Odżywają dramatyczne opowieści świadków aresztowań działaczy opozycji oraz ludzi, którzy w pamiętną noc próbowali ostrzegać innych i zapobiegać represjom. Wracają emocje tamtej nocy bez telefonów i informacji, nocy wyciągania ludzi z domów, niepokojących plotek o interwencji sowieckiej, zagrożenia i bezradności ludzi uczciwych oraz agresji, bezprawia i cynizmu służb komunistycznego reżimu. Polifonicznie zmontowane sekwencje opowieści świadków są oparte na archiwalnych materiałach fotograficznych i filmowych, scenach fabularyzowanych oraz archiwalnych dokumentach operacyjnych MSW z archiwum IPN, odtwarzających dramatyzm sytuacji oraz bohaterów.
scenariusz: Grzegorz Linkowski,
reżyseria: Grzegorz Linkowski
zdjęcia: Jacek Piotr Tarasiuk, Hanna Linkowska
czas: 50 min
producent filmu: Jacek Piotr Tarasiuk
produkcja: Selected Pictures, TVP S.A.
Wstęp wolny!
Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
fot. https://www.facebook.com/grzegorz.linkowski
Grzegorz Linkowski to reżyser, scenarzysta i producent filmów dokumentalnych. Lublinianin jest animatorem, wielu przedsięwzięć artystycznych oraz społeczno-kulturalnych.