Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Festiwal Poezji: „Świdnicka Scena Poetycka" - VI edycja

Festiwal Poezji: „Świdnicka Scena Poetycka” – VI edycja to wyjątkowe wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kulturalny kalendarz miasta.
Przez dwa dni – 28 i 29 maja 2025 roku – będziemy mogli spotkać się z lokalnymi poetami, posłuchać ich twórczości, wziąć udział w inspirujących rozmowach oraz delektować się koncertami muzycznymi.
W programie znajdą się prezentacje utalentowanych twórców, debiutujących i uznanych poetów, a także występy muzyczne, które dopełnią poetycki klimat festiwalu.
To doskonała okazja, by odkryć bogactwo lokalnej sceny literackiej i spędzić czas w gronie ludzi, dla których słowo ma moc!
Program:
28.V. 2025 (środa)
- 15.00 – Rozpoczęcie
- 15.10 - JOANNA PĄK – poetka, felietonistka. Pomimo choroby (od dziecka choruje na dziecięce porażenie mózgowe) ukończyła szkołę podstawową, liceum oraz studia pedagogiczne na KUL. Nauczyła się pisać prawą stopą. Poezja jest jej drugim światem, do którego może się schronić w chwilach samotności. Pani Joanna wydała kilkanaście tomików poezji i wciąż nas zaskakuje swoją pomysłowością i aktywnością w mediach społecznościowych. Jest doskonałym przykładem na to, że nawet tak ciężka choroba nie musi ograniczać. Wiersze zaprezentuje pani Halina Ciechomska, uczestniczka Zespołu Literackiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
- 15.30 - URSZULA BYDLIŃSKA – historyk nie tylko z wykształcenia, ale również pasjonatka. Fascynuje ją malarstwo, tworzy prace olejne na płótnie, kocha podróże, nawet te krótkie z przyjaciółmi. Swoją przygodę z poezją zaczęła już w dzieciństwie. Poza nielicznymi publikacjami większość wierszy pisała do szuflady, by wreszcie za namową poetki Joanny Pąk w 2022 roku trafić do druku. Autorka tomików poezji: „Otulam się Tobą” (2022), „Zabłądziłam” (2023), „Szepty” (2024). Wiersze poetki zaprezentuje również Marzena Florek - nauczycielka i radna Rady Miasta Łęczna.
- 15.45 - ANETTA KOSTJAN-CWETKOW – z wykształcenia ekonomistka, z pasji florystka, miłośniczka rękodzieła i twórczości artystycznej. Kobieta wielu talentów, która z pasją realizuje swoje artystyczne projekty.
- 16.00 - EDYTA SMUS – poetka, świdniczanka, lokalna patriotka, kompozytorka piosenek, nałogowa czytelniczka. Z zawodu pielęgniarka i pedagog specjalny, oligofrenopedagog. Wraz z Edytą na scenie wystąpi młodzież świdnickich szkół średnich.
- 16.30 - GRUPA LITERACKA „METAFORA” – świdnicka grupa pasjonatów poezji wraz z przyjaciółmi.
- 18.00 – Koncert Duetu Piotr Domagała & Marek Toporowski – Music for Jazz Guitar and Harpsichord. Wydarzenie w ramach projektu „Sztuka aktywna – spotkania z kulturą w bibliotece”.
PIOTR DOMAGAŁA – gitarzysta jazzowy, twórca oryginalnych projektów muzycznych z pogranicza jazzu i muzyki folk, laureat mistrzowskich konkursów gitarowych. W swoim dorobku ma trzy autorskie płyty wysoko ocenione przez publiczność i krytyków. Swoją muzykę prezentował na wielu europejskich (Niemcy, Wielka Brytania, Austria, Słowacja, Francja) i polskich scenach muzycznych. Piotr Domagała jest wykładowcą klasy gitary w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie w 2012 roku obronił pracę doktorską pt. „Gitara we współczesnej muzyce jazzowej studium technik i możliwości brzmieniowych”. Wykłada także w klasie gitary Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Grał i nagrywał z czołowymi muzykami jazzowymi, m.in. Piotrem Wojtasikiem, Adamem Kawończykiem, Markiem Bałatą, współtworzy projekty muzyczne z udziałem muzyków klasycznych – z Kwartetem Śląskim, Michałem Nagy, Arkadiuszem Krupą. Współpracował także z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Jest też autorem opracowań muzycznych do filmów niemych realizowanych wspólnie z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie.
MAREK TOPOROWSKI – klawesynista i organista, kameralista i dyrygent. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych wykonawców nurtu historycznego w Polsce. Koncertuje również na klawikordzie i historycznych fortepianach. Koncertuje w Polsce i za granicą, dokonał kilkudziesięciu nagrań płytowych w Polsce, Niemczech i we Francji. Dokonał pierwszej rejestracji fonograficznej muzyki klawesynowej Charlesa Nobleta oraz licznych rejestracji historycznych organów w Niemczech, m.in. w serii „Organy Dolnych Łużyc”. Laureat wielu nagród, w tym kilku Fryderyków. Jego działalność dydaktyczna przez wiele lat (od 1991 r.) związana była z Akademią Muzyczną w Katowicach. W uczelni tej stworzył pierwszą na Górnym Śląsku klasę klawesynu, następnie orkiestrę barokową i Katedrę Klawesynu i Historycznych Praktyk Wykonawczych, którą kierował w latach 2012-2015. Od 2016 roku związany jest również z Akademią Muzyczną w Krakowie. Jest częstym wykładowcą kursów mistrzowskich. Przez 20 lat współorganizował letnią Akademię Organową w Koszalinie. Kolekcjonuje historyczne instrumenty klawiszowe, a zbiór eksponowany jest w zabrzańskim „Fortepianarium”.
29. V. 2025 (czwartek)
- 15.30 – BEATA GOLACIK – nauczycielka, poetka i felietonistka. Wiersze publikuje pod pseudonimem Kalina Kowalska.
- 16.00 – ANDRZEJ RADEK – wiceprezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Świdniku. Prywatnie miłośnik jazzu i poezji.
- 16.30 – IRENA GLINKA – animatorka kultury, instruktorka teatralna, autorka artykułów, esejów, tekstów krytycznoliterackich.
- 18.00 – Koncert Przyjaciele – Robert Bednarz - wydarzenie w ramach projektu „Sztuka aktywna – spotkania z kulturą w bibliotece”.
ROBERT BEDNARZ – to wszechstronny kompozytor i autor tekstów. Historia jego twórczości jest bardzo bogata. Przygodę z muzyką rozpoczął w niezwykle młodym wieku – już w ósmej klasie szkoły podstawowej założył pierwszy zespół. Natomiast w 1986 roku dołączył do świdnickiego Screwed Up, który w 1994 roku został laureatem na kultowym festiwalu w Jarocinie. Bednarz nie ogranicza się jednak do jednego stylu muzycznego – jego twórczość obejmuje zarówno punk rocka, jak i muzykę do spektakli teatralnych oraz piosenki poetyckie. Na scenie usłyszymy m.in. utwory z najnowszego albumu Roberta Bednarza zatytułowanego „Opowieści różne”. Będzie to niezwykła muzyczna podróż przez emocje, historie i dźwięki, które od lat kształtują jego artystyczną wrażliwość. Nowa płyta stanowi mieszankę refleksyjnych, osobistych tekstów, charakterystycznego rockowego brzmienia oraz nieoczywistych aranżacji.
Zespół PRZYJACIELE – Robert Bednarz w składzie:
- Kamil Kiliański – wokal
- Robert Bednarz – gitara
- Arkadiusz Trąbka – gitara
- Jarosław Landman – gitara basowa
- Maks Nowak – perkusja
Lokalizacja
znajduje się na działce pomiędzy Miejsko-Powiatową Biblioteką Publiczną przy ul. Niepodległości 13, a Przedszkolem nr 6 (ul. Środkowa 2).
lokalizacja w Google:
https://goo.gl/maps/3XiLvcAesmH5EzJT8
Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
ul. Niepodległości 13
21-040 Świdnik
e-mail wypozyczalnia@bibliotekaswidnik.pl
Tel. : 751 28 04 https://bibliotekaswidnik.pl