Słynne dzieło „Straszny dwór", zabrzmi w nietypowej wersji i wykonaniu – na głosy przyjaciół i czytelników naszej biblioteki.

Straszny Dwór

Jej libretto odczytali na deskach naszej galerii:
👉w roli Miecznika - Mirosław Król, dyrektor II LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Świdniku,
👉Hanna - Beata Kowalczyk, dyrektor Przedszkole nr 4 w Świdniku
👉Jadwiga - Ewa Marchlewska, dyrektor Przedszkole Nr 7
👉Damazy - ks.kapelan Wojciech Zasada
👉Zbigniew - Andrzej Wiśnioch, prezes Świdnicka Grupa Teatralna "Teatr Drogi"
👉Stefan - Łukasz Reszka - Starosta Świdnicki, Powiat Świdnicki w Świdniku
👉Cześnikowa - Aneta Jagieła, wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcące w Świdniku im. W. Broniewskiego
👉Maciej - Włodzimierz Radek-Przewodniczący Rady Miasta Świdnik
👉Skołuba - Andrzej Radek, wiceprezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej PEC w Świdniku.

O Stanisławie Moniuszko, jego dziełach i trudnych czasach, w jakich przyszło mu żyć i tworzyć opowiedziała pani Beata Olszańska, dyrektor Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Rodziny Wiłkomirskich. A wspaniałe stroje z epoki użyczył nam Zespół Tańca Ludowego "Leszczyniacy". Bardzo dziękujemy państwu Beacie i Lech Leszczyński - przyjaciołom naszej biblioteki.

W nietypowe dla siebie role wcielą się znane osoby życia społecznego, samorządowcy, nauczyciele, biznesmeni, księża i przedstawiciele służb mundurowych.
W antraktach wysłuchamy fragmentów opery w jazzowym opracowaniu Włodka Pawlika.
W atmosferę wydarzenia, słowem wstępnym, wprowadzi nas dyrektor Państwowej  Szkoły Muzycznej I st. im. Rodziny Wiłkomirskich Beata Olszańska.
Wydarzeniu towarzyszy wystawa „Stanisław Moniuszko (1819-1872) – natchniony duchem polskich pieśni ludowych” udostępniona przez Wojewódzką Bibliotekę Publicznę im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.